Antreprenoriat de succes

Multe persoane sunt atrase de munca antreprenoriala, de cele mai multe ori datorita posibilitatii de a castiga bani, dar ce nu cunosc acele persoane este faptul ca inainte de a fi un serviciu cu norma intreaga este si o pasiune. Fara vocatie este cam greu sa faci o munca perfecta de antreprenoriat. Presupune o intreaga responsabilitate, studiul pietei, o documentare continua, pentru ca trebuie sa fii la curent cu toate noutatile. Daca pierzi timpul, practic, pierzi bani. In afaceri, timpul inseamna bani.

 

Au loc multe esecuri in ceea ce priveste antreprenoriatul. De ce? Pentru ca multi nu au pasiune si dedicare profunda si sunt doar in goana dupa bani multi. Multi nu stiu sa studieze bine piata, nu stiu ce concurenta au, nu vin cu nimic nou, nu stiu sa-si atraga si sa-si fidelizeze clientii si nu pun accent pe un personal de calitate. Acestea sunt aspecte cheie spre succes, iar daca ai vocatie ca sa fii antreprenor, lucrurile astea vin de la sine. In caz contrar, ti se va parea un chin si vei fi tentat sa-ti pui manageri si fel de fel de persoane care sa-ti conduca afacerea TA. Daca nu stii cu ce se mananca, poti fi fentat foarte usor si in acte si de bani si de tot ce vrei. Rezultatul final va fi un esec total. Banii investiti nu ti-i mai recuperezi. De asta este foarte important sa ai viziune inainte de a incepe ceva. Desigur, exista riscuri chiar si asa, dar macar va fi un risc asumat.

A avea viziune in afaceri inseamna sa ai idei si solutii cu tot ce ai la indemana. Nu este indeajuns doar sa gandesti acele idei si sa le comuni altor doritori de antreprenoriat sau pentru a motiva alte persoane sa aiba succes cand nici macar tu nu reusesti sa ai. Asta insemana ca esti doar un ganditor si nu ai nimic palpabil. Idei avem toti, dar avand vocatie si viziune, vei sti cum sa le pui in practica.

 

Mai exista o problema in cazul majoritatii antreprenorilor. Este greu sa obtii succesul, dar este si mai greu sa te mentii acolo sus in elita. Succesul este ca o adiere de vant trecatoare. Pentru asta trebuie sa muncesti in permanenta si nu doar 8 ore pe zi ca la joburile clasice. A fi antreprenor este un job full-time, iar daca nu esti dispus sa muncesti si sa astepti, nu ai stofa de antreprenor si poate ar fi bine sa te reorientezi sau cel putin sa te reevaluezi ca sa-ti dai seama de pasii gresiti pe care i-ai facut.

 

Este recomandat ca atunci cand iti trece prin cap vreo idee sa o notezi undeva intr-o agenda ca sa ai timp sa reflectezi asupra ei. Din mai multe idei si dupa o buna cercetare a pietei, nu are cum sa nu se contureze ceva palpabil. Dupa care trebuie sa stii cum sa-ti atragi oamenii potriviti in jurul tau. Stiti expresia aia “cine se aseamana, se aduna”. Nu este nimic intamplator. In jurul tau trebuie sa ai oameni la fel de muncitori ca tine si care sa-ti impartaseasca viziunea, altfel, totul este sortit esecului.

 

Prin munca si perseverenta poti fi si tu un antreprenor de succes!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *